DIABETES, symptómy, prevencia...

Diabetes je chronické ochorenie, pri ktorom telo nevytvára, alebo riadne nevyužíva inzulín. Inzulín je hormón, ktorý pomáha vášmu telu využiť energiu z cukru, škrobov a inej stravy. Výsledok je, že vaše telo nedostáva energiu, ktorú potrebuje, a nemetabolizovaný cukor (glukóza) sa hromadí vo vašej krvi, čo spôsobuje poškodenie tela a jeho systémov.

Glukóza je vo forme cukru produkovaná, keď telo trávi karbohydráty (cukry a škroby). Glukóza je pre telo hlavným zdrojom energie, ktorú potrebuje. Keď inzulín chýba, alebo je neúčinný, hladina glukózy v krvi (krvný cukor) stúpa. Vysoké hladiny glukózy v krvi môžu viesť k obom krátko- aj dlhodobým problémom.

Existujú rozličné typy diabetu (hlavné podoby sú: 1. typu, 2. typu, gestačný), každý s nepatrne sa meniacimi symptómami a liečbami. Všetky majú vážne dôsledky, ak sa neliečia. Ak ste doteraz tak neurobili, prosíme, aby ste vhodné možnosti liečby vášho diabetu prediskutovali s vaším s vaším lekárom.

Symptómy diabetu
Ak zo skúsenosti poznáte jeden alebo viacero nasledujúcich symptómov, okamžite to konzultujte s vaším lekárom.

  • Zvýšené močenie
  • Rozmazané videnie
  • Únava alebo ospalosť
  • Ťažko sa hojace rany alebo modriny
  • Zvýšený hlad a smäd
  • Prudká strana hmotnosti
  • Suchá, svrbiaca pokožka
  • Strata citu v rukách alebo chodidlách

V súčasnosti nie je dostupný žiaden liek na diabetes. Ale pri pravidelnom samomonitorovaní hladiny glukózy v krvi a správnej kombinácii diéty, cvičenia a liekov ľudia s diabetom vedú aktívne, zdravé životy.

Prevencia diabetu
Výskumné štúdie dokázali, že zmeny životného štýlu môžu predísť alebo oddialiť nástup diabetu 2. typu u vysoko rizikových dospelých. Zmenou diéty a pridaním miernych cvičení (ako napr. chôdza) sa zredukoval vývoj diabetu u účastníkov štúdie o viac ako 40% počas trvania štúdie.

V Programe na prevenciu diabetu *, veľkom prevenčnom výskume ľudí s vysokým rizikom diabetu, ľudia liečení liekmi znížili svoje riziko vývoja diabetu o viac ako 30%. Liečba bola najúčinnejšia u mladých, ťažších ľudí (vo veku 25-40 rokov, ktorí mali 23 až 36 kg [50 až 80 libier] nadváhu) a menej účinná u starších ľudí a ľudí, ktorí nemali nadváhu. Avšak, zmeny životného štýlu fungovali obzvlášť dobre u ľudí vo veku 60 rokov a viac, redukujúc ich riziko vzniku diabetu o 71%.

Nie je známy spôsob prevencie diabetu 1. typu.

*Skupina Programu na prevenciu diabetu. Zníženie výskytu diabetu 2. typu zásahom do životného štýlu alebo Metformin-om. New England Journal of Medicine. 346:393-403 7. február 2002.

Diabetes 1. typu
Diabetes 1. typu je zapríčinený zničením buniek v tele, ktoré produkujú inzulín v pankrease. Hoci je tento typ diabetu rozšírenejší medzi deťmi a mladými dospelými, môže zaútočiť v každom veku a zodpovedá za 5-15% percent všetkých prípadov diabetu v rozvinutých krajinách. Ak máte diabetes 1. typu, vaše telo neprodukuje žiaden inzulín, takže musíte dostávať inzulínové injekcie na spracovanie glukózy, ktorú strávite.

Symptómy sa zvyčajne zjavia náhle:

  • Časté močenie
  • Extrémny hlad a smäd
  • Strata hmotnosti
  • Slabosť a únava

Diabetes 2. typu
Ak vám bol zistený diabetes 2. typu, nie ste sám. Máte najobvyklejší typ diabetu, ktorý zodpovedá za približne 85-95% percent populácie diabetikov v rozvinutých krajinách. Diabetes 2. typu má niekoľko príčin, vrátane dedičnosti, veku a hmotnosti. Ako u väčšiny ľudí s diabetom 2. typu, vaše telo pravdepodobne produkuje dostatok inzulínu, ale proste nie ste schopní správne ho využiť. Zistíte, že sledovanie toho, čo jete, zníženie hmotnosti a časté cvičenie vám môžu pomôcť zvládnuť diabetes 2. typu.

Diabetes 2. typu sa zvyčajne rozvíja pomaly so symptómami a komplikáciami vyvíjajúcimi sa postupne. Často nie sú prítomné žiadne symptómy, keď je diabetes 2. typu diagnostikovaný. Dakedy sa považoval len za chorobu dospelých, ale čoraz častejšie býva diagnostikovaný u mladších ľudí.

Symptómy:

  • Pocit únavy
  • Rozmazané videnie
  • Suchá, svrbiaca pokožka
  • Zvýšený hlad a smäd
  • Zvýšené močenie
  • Mravčenie alebo strata citu v rukách alebo chodidlách
  • Nehojace sa infekcie kože, vagíny a/alebo mechúra
  • Vaginálne kvasinkové infekcie

Tehotenský diabetes
Ženské telo sa veľmi mení počas tehotenstva. U tehotných žien sa môže vyvinúť tehotenský diabetes. U všetkých žien by mal byť v šiestom mesiaci tehotenstva (týždne 24-28) urobený test na diabetes. Približne 2 až 5 percent všetkých žien, ktoré otehotnejú, postihne tehotenský diabetes.

Ak sa tehotenský diabetes diagnostikuje, váš lekár vám pomôže zvládnuť ochorenie pred aj po narodení dieťaťa. Ak ste boli diagnostikované, môže vás utešiť fakt, že to môže byť zvládnuté diétou, cvičením a možno inzulínom.

Tehotenský diabetes sa pravdepodobnejšie objaví u žien, ktoré majú nadváhu a/alebo sú staršie. Majte na pamäti, že medzi 35 - 50 percentami žien, u ktorých sa vyvinul tehotenský diabetes, sa neskôr vyvinul diabetes 2. typu. Udržanie zdravej telesnej hmotnosti znižuje toto riziko.

Tehotenstvo s diabetom
Ak máte diabetes, je veľmi dôležité, aby ste ho opatrne zvládli počas tehotenstva. Každé tehotenstvo by malo byť plánované. Musíte udržiavať vynikajúcu kontrolu diabetu (normálna glukóza v krvi) počas najmenej 3 mesiacov pred počatím a počas tehotenstva. Vy a vaše dieťa budete potrebovať veľa špeciálnej starostlivosti. Opýtajte sa svojho lekára alebo školiteľa na diabetes, ktorí sa špecializujú na kontrolu diabetu počas tehotenstva.

Narušená glukózová tolerancia a narušená glukózová tolerancia nalačno (pre-diabetes)
Podľa Expertného výboru na diagnostikovanie a klasifikovanie Diabetes Mellitus*, narušená glukózová tolerancia (impaired glucose tolerance, IGT) a narušená glukózová tolerancia nalačno(impaired fasting glucose, IFG) sú považované za prediabetické stavy a tieto stavy môžu byť zvratné.

IGT je stav, pri ktorom je hladina cukru v krvi zvýšená (medzi 7,8 mmol/L a 11,0 mmol/L v 2-hodinovom orálnom glukózovom tolerančnom teste **), ale nie dosť vysoká, aby bola klasifikovaná ako diabetes.

IFG je stav, pri ktorom je hladina cukru v krvi nalačno zvýšená (medzi 5,6 a 6,9 mmol/L po celonočnom pôste ***), ale nie je dostatočne vysoká, aby bola klasifikovaná ako diabetes.

Pre-diabetes je varovným znamením, že vaše telo je nechránené voči diabetu. Na prevenciu a/alebo oddialenie nástupu diabetu prediskutujte možnosti stravovania, pravidelnú fyzickú aktivitu a iné zmeny zdravého životného štýlu s vaším zdravotníkom.