Chrípka: povinne ju vyležať!
Chrípka nás najčastejšie prepadáva v zime, kedy je náš imunitný systém oslabený a sme náchylnejší chytiť kadejakú pliagu. Je to vírusové ochorenie vyvolané influenzavírusom typu A alebo typu B. Najčastejšie sa prenáša kvapôčkovou infekciou (kašľaním, kýchaním,...), a taká poriadna chrípka nás dokáže ochromiť a vyradiť aj na niekoľko dní. Najnáchylnejší sú ľudia starší ako 65 rokov, zdravotníci, ktorí sa s ňou často stretávajú a tiež deti predovšetkým tie, ktoré žijú vo veľkých mestách. Niektoré z nich prekonajú silné nachladnutie alebo chrípku až 10-krát ročne! Ten, kto holduje nikotínu má tiež vyššiu šancu a oslabení sú i ľudia, ktorí sú často vystavení stresu.
Chrípkových vírusov je niekoľko, navzájom dokonca mutujú. Lekárska veda vyskúmala, že vo chvíli, keď sa nakazíme jedným typom chrípky, stávame sa voči tomuto typu imúnni. Takmer každý rok sa ale objavuje nový typ chrípky, a my môžeme ochorieť znova. Každú zimu počúvame a čítame o tom, ako sa proti chrípke chrániť. Najlepšou obranou je samozrejme prevencia: mali by sme sa otužovať, zdravo jesť, hlavne ovocie a zeleninu, venovať sa športom a pestovať vitalitu nášho tela.
To, že účinnou a zatiaľ aj najspoľahlivejšou metódou boja proti chrípke je očkovanie, vieme hádam všetci. Napriek tomu je tento spôsob prevencie u nás málo rozšírený. Väčšina ľudí sa spolieha na účinné lieky a už zmienenú vyhriatu postieľku, veľa tekutín, lieky proti horúčke. Užívať pri chrípke antibiotiká nemá príliš veľký význam, testy preukázali, že na chrípku neúčinkujú, len na niektoré jej komplikácie. V žiadnom prípade ale chrípkové ochorenie nepodceňujte, a nech sú vaše povinnosti akokoľvek dôležité, chrípku treba vyležať!
Iste ste si spomenuli, že si musíte kúpiť vitamín C v tabletách a s trochou šťastia si každé ráno nezabudnete aspoň jednu zobrať. Čo všetko sa však dá robiť okrem toho? Po akých (chutných) jedlách siahnuť a ako fungujú osvedčené lieky našich babičiek?
Máte radi štipľavé a pálivé jedlá? Tak neváhajte a doprajte si ich. Sú ideálne hlavne ak váš už škriabe v hrdle, alebo vám nos skrúca od nádchy. Ostré omáčky, ale aj čili papričky, cesnak či dobrý ostrý domáci chren sú ideálnymi prostriedkami na uvoľnenie zapchaného nosa. Ak ale máte citlivý žalúdok, tak s týmito jedlami opatrne!
Druhou najznámejšou zbraňou v boji s chrípkou i jej blížiacimi sa príznakmi sú citrusové plody. Aj keď sú dobrým zdrojom vitamínu C, s ich konzumáciou to nepreháňajte. Ideálne je konzumovať ich ráno, šťavy z nich rieďte vodou. Podobne ako v prípade korením platí i pri citrusoch, že ak máte citlivý žalúdok, tak len v malých množstvách.
Aj keď máte málo času a počas celého dňa zhony, na polievky nezabúdajte. Ich príprava nie je taká náročná, aby ste ich nezvládli, či už sa jedná o zeleninové alebo mäsové vývary. Dobrá, teplá polievka je pomocníkom pri chrípke i nádche, dodá telu tekutiny a je pre žalúdok dobre stráviteľná.