Ako bojovať proti CHRÍPKE.

Leto sa už skončilo a neúprosne nás čaká sychravé jesenné počasie. Samozrejme, každé ročné obdobie má svoje čaro, ale má aj svoje tienisté stránky. Prechod z tepla do zimy či vietor, ktorý sa vkráda pod oblečenie, vie s naším organizmom narobiť riadnu paseku. Pre posilnenie imunitného systému je preto dôležité udržiavať v ľudskom tele stálu zásobu vitamínu C.

Útočiace vírusy a baktérie sú síce najmenšími mikroskopickými organizmami na svete, spôsobujú však obrovské škody na našom zdraví. Baktérie produkujú jedy, ktoré sa imunitný systém snaží prekonať. Vírusová infekcia ho však môže oslabiť natoľko, že už nemôže súčasne bojovať s ostatnými infekciami. Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom. Klinicky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Jej nástup je obvykle náhly, z plného zdravia. Často začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 - 40 oC. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, nádchu, pocit sucha a škriabania v hrdle. Ku klinickým príznakom dochádza za 1 až 3 dni od infikovania sa. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po 3-5 dňoch doznejú. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do 2-4 týždňov od prvých príznakov.

Je chrípka vážne ochorenie? Pre väčšinu ľudí je vírus chrípky iba nepríjemná skúsenosť, ale v niektorých prípadoch môže mať vážny priebeh. Najčastejšie komplikácie chrípky sú zápal priedušiek, zápal stredného ucha, prínosových dutín a zápal pľúc. Komplikácie často vyžadujú hospitalizáciu v nemocnici a u vysoko rizikových osôb (starých ľudí a ľudí trpiacich na chronické ochorenie srdca) môžu spôsobiť až ohrozenie života.

Ako sa možno nakaziť Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom. Chorý človek vylučuje veľké množstvo vírusu z dýchacích ciest najmä v prvých dvoch dňoch ochorenia. Veľké množstvo vírusu vylučovaného dýchacími cestami chorého a len malá dávka vírusov potrebná na vyvolanie infekcie sú jednou z príčin rapídneho šírenia chrípky.

Ktoré skupiny obyvateľstva sú najrizikovejšie Z hľadiska získania chrípkovej infekcie sú rizikovou skupinou osoby so zníženou imunitou a deti predškolského veku. Z hľadiska závažnosti priebehu ochorenia sú to osoby s rôznymi chronickými ochoreniami, napr. kardiovaskulárneho systému, metabolickými ochoreniami a chronickými ochoreniami dýchacích ciest. Čo sa týka možných komplikácií chrípky, ďalšou rizikovou skupinou je staršia populácia.

Ako možno chrípku liečiť Liečba chrípky je v kompetencii lekárov. Ochorenie by sa ale v žiadnom prípade nemalo prechodiť, chorí by sa mali liečiť. Z hľadiska ďalšieho šírenia infekcie je veľmi dôležité, aby obmedzili na najnižšiu mieru kontakt s ostatnými ľuďmi počas trvania príznakov ochorenia, aj keď sú tieto príznaky ľahké. Dôležitý je zvýšený príjem tekutín, vitamínov, podávanie antipyretík a samozrejme kľud na lôžku. Vitamínové prípravky tvoria skôr vhodný doplnok pri liečbe chrípky, nemožno ich označiť za liek, ale ich príjem organizmu rozhodne prospeje. Súčasne však platí, že vôbec najlepším a najprirodzenejším zdrojom vitamínov je pestrá strava s dostatkom ovocia a zeleniny. V priebehu chrípky je na mieste užívať hlavne vitamín C. Takže ako postupovať pri liečbe a hlavne predchádzaní chrípke

  • Prehnané a predčasné užívanie antibiotík je nebezpečné. Vedie k získavaniu odolnosti baktérií. Snažte sa užívať antibiotiká pri vážnom chrípkovom ochorení.
  • Zvýšte prívod tekutín. Minimálne 10 štvrťlitrových pohárov za deň vám pomôže udržať vylučovanie na dostatočnej úrovni, aby tak dochádzalo k očisteniu organizmu.
  • Pri bolestiach v hrdle, niekedy spojených s chrípkou, kloktajte 10 minút každé 2-4 hodiny teplú vodu.
  • Odparovaním z variacej slanej vody zvýšte vlhkosť vzduchu v izbe.
  • Vyplachovanie nosových dutín teplou slanou vodou je taktiež odporúčané ako súčasť prevencie proti chrípke. Odborníci zdôrazňujú aj význam vhodného oblečenia. Kým nedostatočné môže viesť k prechladnutiu, nadmerné vyvolá potenie a sparenie. Vírusy najlepšie vegetujú v teplom a vlhkom prostredí.
  • Horúci kúpeľ nôh pomáha odstrániť bolesti hlavy a zdurenie nosovej sliznice.
  • Predchádzajte vyčerpaniu a prechladnutiu. Počas akútnej fázy ochorenia používajte teplú, priliehavú nočnú bielizeň, ktorú po vypotení vyperiete.
  • Masáže chrbta môžu byť povzbudzujúce a aktivizujú imunitný systém.
  • Liečte sa v dobre vyvetranej miestnosti, ale nie v prievane.
  • Vylúčte cigarety a tabak vôbec. Medzi nefajčiarmi je chrípka o vyše 20 % menej častá ako medzi fajčiarmi, ktorí fajčia 20 a viac cigariet denne.
  • Vylúčte zo stravy jednoduché cukry (rafinovaný cukor, med, zákusky, koláče, čokoláda, zmrzlina, cukríky atď.). Vysoký prívod cukrov zabraňuje imunitnému systému pracovať naplno. Obmedzte aj príjem tukov.
  • Pravidelné cvičenie s hlbokým dýchaním a vydychovaním cez nos pomáha: zhlboka nadýchnite, zadržte na 20 sekúnd dych a cez nos vydýchnite a zadržte dych znova na 10 sekúnd. Opakujte 30 až 50-krát. Tieto cvičenia podporujú prekrvenie slizníc a vyplavenie škodlivín.
  • Najlepšie je pri prejavení sa prvých príznakov prestať prijímať potravu, ľahnúť si do postele v tmavej a tichej miestnosti, užívať bylinkové čaje na podporu potenia, veľa piť, pravidelne prezliekať prepotenú spodnú bielizeň.
  • Neskôr pridajte čerstvé citrusové šťavy.
  • Ak dodržíte deň - dva tento prísny režim s pravidelnou stolicou a vyprázdnením čriev, môže dôjsť aj k úplnému vyliečeniu.

Komplikácie chrípky V žiadnom prípade by sa ochorenie nemalo podceňovať a malo by sa vyležať. V dôsledku toho, že vírus chrípky naruší a oslabí sliznicu dýchacích ciest, môže dôjsť ku komplikáciám a to najmä vírusovému zápalu pľúc a tiež k druhotnej infekcii baktériami a vzniku hnisavému zápalu stredného ucha, prínosových a čelových dutín, nosa, priedušiek a zápalu pľúc.

Ako sa chrániť pred chrípkou Prevencia vzniku a šírenia chrípky a chrípke podobných ochorení sa zameriava na zabránenie prenosu vírusov z chorého na zdravého človeka, ako aj na posilnenie celkovej odolnosti organizmu a tiež špecifickej odolnosti proti chrípke. Základom stále zostáva, že zdravý a otužilý organizmus má väčšiu šancu ubrániť sa pred infekciou ako organizmus oslabený. Je preto potrebné udržiavať sa stále v dobrej fyzickej kondícii najmä správnou životosprávou, dopriať si dostatočnú pohybovú aktivitu (každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, cvičenie), otužovanie organizmu. Ďalej je to (najmä v chladnom období) vhodné obliekanie, ktoré môže zabrániť podchladeniu. Keďže sa chrípka prenáša vzduchom dôležité je časté účinné vetranie miestností. V čase epidémie chrípky je rozumné vyhýbať sa podujatiam, kde je veľká koncentrácia ľudí. Tí, čo na chrípku ochoreli by v žiadnom prípade nemali ochorenie podceňovať. Nemali by ochorenie prechodiť, mali by sa liečiť. Z hľadiska ďalšieho šírenia infekcie je veľmi dôležité, aby obmedzili na najnižšiu mieru kontakt s ostatnými ľuďmi počas trvania príznakov ochorenia, aj keď sú tieto príznaky ľahké. Chorí by mali používať papierové vreckovky jednorazovo, po použití ich zahodiť a umyť si ruky. Najefektívnejšou ochranou pred chrípkou je však očkovanie.

Očkovanie proti chrípke Je to najúčinnejšia prevencia chrípky a jej závažných komplikácií. V súčasnosti je dostatok očkovacích látok verejné lekárne sú všeobecne dobre zásobené chrípkovými vakcínami.

Prvý nárast chrípkových ochorení sa očakáva na základe dlhoročných sledovaní v decembri. Dostatočná ochranná hladina protilátok, ktoré sa vytvárajú postupne sa dosahuje asi za 14 dní po očkovaní a pretrváva aj počas očakávanej chrípkovej epidémie v priebehu februára a marca, kedy zvyčajne dochádza k chrípkovej epidémii.

Vitamíny V boji proti chrípke a pri jej prechádzaní zohráva dôležitú úlohu imunitný systém človeka. Na jeho kvalite sa podieľa aj pravidelná konzumácia vitamínov. Prezrite si, ktoré vitamíny sú pre Vás významné a čo spôsobuje ich nedostatočná konzumácia.

Spodná časť formulára